تغذیه سالم با سالم آباد

زمان تهیه عسل از اوایل بهمن ماه تا اواخر اسفند

تعداد دفعات برداشت عسل به چه شرایطی بستگی داره:

تو بعضی منطقه‌ها به دلیل طولانی بودن جریان شهد (مدت شهد دهی گیاه‌ها) و تعداد گیاههای منطقه، ممکنه چندین بار عسل برداشت بشه.

اگه طول مدت جریان عسل طولانی باشه، طبقه‎هایی که عسل از اون‌ها استخراج شده باز برمی‌گردن، تا دوباره از عسل پر بشن. این قاب‌هایی که قبلا استفاده شدن و آغشته به عسل هستن باید بدون فاصله، بالای پنجره ملکه و یا روی طبقات پر از عسل که سلول‌هاشون کمی پولک شده قرار بگیرن. گفته شده که این قاب ها برای زنبورها خیلی دوست داشتنی هستن و حتی اگه ملکه نزدیک به این قاب ها باشه روی اون تخم ریزی می‌کنه.

تعداد زنبورها: همونطور که در بالا گفتیم زمان برداشت به مقدار عسل جمع شده بستگی داره، هرچقدر جمعیت زنبورهای عسل بیشتر باشه، تعداد زنبورهایی که به دنبال شهد می‌رن هم بیشتر می‌شه، پس شهد بیشتری وارد کندو می‌کنن.

آشنایی زنبوردار به منطقه: زنبوردار باید زمان و طول مدت گل‌دهی گیاه‌های منطقه رو بدونه، با زمان گل‌دهی منطقه به خوبی آشنا باشه.

معمولا زنبوردارها بعد از تموم یا کم شدن شهد گل‌های یک منطقه، برای شهد بیشتر به منطقه‌های اطراف هم کوچ می‌کنن. کوچ کردن و تغییر مکان کندو توسط زنبوردار باعث می‌شه که زنبورعسل از گل‌های منطقه‌های دیگه هم شهد گیری بکنه. با این کار و اکتفا نکردن به یک محیط تا اومدن فصل سرما، کندوها پر از عسل می‌شن و زمان برداشت عسل می‌رسه. یعنی زمانی که قاب‌ها پر از عسل شدن و بیشتر سلول‌ها اصطلاحا پولک شدن. اینطور با اطمینان زیاد از کیفیت خوب عسل اون رو استخراج می‌کنن. تو خیلی از نقاط ایران حدودا اوایل تابستان، شهد برای زنبور کمتر پیدا می‌شه، پس زمان تغییر مکان یا کوچ می‌رسه و زنبوردار کندوهارو به مناطق کوهستانی می‌بره، تو منطقه‌های کوهستانی گیاهای وحشی مثل گون و آویشن برای شهد گیری زنبور عسل زیاد پیدا می‌شه. زنبورهای عسل با شهدگیری تو مناطق جدید و پر کردن کندو از عسل، زنبوردار رو به زمان برداشت عسل می‌رسونن.

بیشتر بخوانید: خواص عسل؛ ۹ خاصیت دارویی مهم عسل که باید بدونین.

متاسفانه بعضی از زنبوردارها، برای تغذیه زنبورهای عسل از آب و شکر استفاده می‌کنن. عسلی که از شکر درست شده باشه نسبت به عسل های طبیعی خواص کمتری داره. کشمون همه‌ی تلاشش رو می‌کنه که با نظارت منظم بر کار زنبوردارها از این اتفاق جلوگیری کنه و عسل طبیعی رو مستقیم از زنبوردارهای زحمت کش به دست شما برسونه.

با اینکه روش‌های زیادی برای شناسایی عسل اصل از تقلبی وجود داره، باز ممکنه شما موقع خرید عسل، به درستی این موضوع رو تشخیص ندین. پس خیلی مهمه خرید عسل از جای مطمئنی انجام بشه. کشمون وبسایتیه که می‌تونین محصولات طبیعی رو مستقیم از خود کشاورز بخرین، همه‎ی عسل‌های کشمون شناسنامه دار هستن و تیم کنترل کیفیت کشمون بر کیفیت همه‌ی محصولات نظارت داره.

 • 00

  days

 • 00

  hours

 • 00

  minutes

 • 00

  seconds

Date

تیر ۰۱ ۱۴۰۳ - مرداد ۲۹ ۱۴۰۳

Time

8:00 am - 6:00 pm
QR Code

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *